28 Ocak 2010 Perşembe

"Bir İstanbul Masalı" OrtaoyunuKütahya’nın Hisarcık ilçesinde, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kültür etkinlikleri kapsamında Sanat evi tiyatro ekibi, Zaman Tüneli’’ ve Bir İstanbul Masalı’’ adlı oyunlarını sergiledi.

Belediye Salonu’nda çocuklar için iki seans Zaman Tüneli adlı oyunu sergiledi. Sanat tiyatro ekibi tarafından sahneye konulan yönetmenliğini Necati Savaş’ın yaptığı Zaman Tüneli adlı tek perdelik tiyatro oyunu geçmişten günümüze, Türk kültürünü anlatıyor. Karagöz, semazen gibi geleneksel Türk tiyatrosundan örneklerin de sunulduğu oyun, bir öğrencinin ödevini araştırmak için bir profesörün yardımını alarak zaman makinesiyle seyahati üzerine kurgulanıyor. Oyun anasınıfından ilköğretim 8. sınıf öğrencilerine kadar izleyiciye hitap eden folklorik, müzikal, öğretici ve eğitici bir özellik taşıyor. Yaklaşık 500 çocuğun izlediği oyun, küçükler tarafından büyük beğeni topladı.

Akşamda saat 19.30 da yine Belediye Salonu’nda büyükler için Bir İstanbul Masalı’’ adlı oyun sergilendi. Seyircilere, geleneksel orta oyunu formatında bir İstanbul nostaljisi yaşatıldı.
Muzaffer İzgü’nün yazdığı, Zafer Kayaoka’nın yönettiği ve İstanbul Adım Tiyatrosu tarafından sahnelenen “İyi Geceler” adlı oyun Manisa Belediyesi ve İl Sağlık Müdürlüğü’nün işbirliği ile Manisalı tiyatro severlerle buluştu. Manisalıların büyü ilgi gösterdiği ve birçok kişinin ayakta izlemek zorunda kaldığı tiyatro Manisa Belediyesi Kültür Sitesi Lale Salonu’nda sahnelendi.

Haber Merkezi


Mart Ayı Kültür Sanat Etkinlikleri tüm hızıyla devam ederken Manisa Belediyesi ile İl Sağlık Müdürlüğü’nün işbirliği ve 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle Manisalılar, İstanbul Adım Tiyatrosunun “İyi Geceler” oyunu ile tiyatro dolu bir gece yaşadılar.

Manisalıların büyü ilgi gösterdiği ve birçok kişinin ayakta izlemek zorunda kaldığı tiyatroya Vali Yardımcıları Zeki Özkan, Akın Yılmaz, Belediye Başkan Vekili İbrahim Akbalık, İl Sağlık Müdürü Dr. Ziya Tay, İl Sağlık Müdür Yardımcıları Tuncay Özer ve Serdağ Etiz de katıldı.


OYUNUN KONUSU


Oyunda işlenen konu şöyleydi: “Bir baba kızına mutlaka Üniversite imtihanlarını kazanıp, Doktor olması, kendisinin de kızının açacağı bir hastaneye müdür olması yönünde dayatmaktadır. Fakat kızı ÖSS imtihanında muaffak olamayınca intihara karar verir. Tesadüfen rastladığı bir kimsesiz yaşlı(yuvasız kuş),onu intihardan vazgeçirmeye çalışır.

Manisa Belediyesi ile İl Sağlık Müdürlüğü’nün birlikte organize ettikleri tiyatroyu izleyenler duygusal anlar yaşadı.


İSTANBUL ADIM TİYATROSU


2000 yılında İstanbul'da Metin Karaman tarafından kurulmuş olan Adım Tiyatrosun da Ercüment Balakoğlu, Önder Özpınar, Ender Gülçiçek, Sılam Sonay, Müfit Kayacan, Sinan Koşar İyi Geceler oyununda rol aldılar.
Yazan Muzaffer İzgü, Yöneten Zafer Kayaokan, Dekor Önder Özpınar, Kostüm Ebru Karaman tarafından hazırlanmış.

Dikkat aile var!


İzmir Devlet Tiyatrolarından Haluk Işık'ın yazdığı, yönetmenliğini İstanbul Devlet Tiyatrolarından Zafer Kayaokay'ın, yapımcılığını Metin Karaman'ın üstlendiği ''Dikkat Aile Var'' adlı oyun, Özdere, Gümüldür ve Ürkmez'den sonra Foça'da da sahnelenecek.
Başrollerini Ercüment Balakoğlu, Önder Özpınar, Ender Gülçiçek, Işık Aras, Nesrin Uçak, Sılam Sonay Aydın ve Zeynep Avsever ile ''Çaycı İsmail'' karekteri ile bilinen Alparslan Özmol'un üstlendiği oyunda, televizyondaki mafya dizilerinden etkilenip mafya olma hayali kuran bir oğul, yarışma programlarındaki insanların sahte şöhretlerine özenip güzellik yarışmasına katılmak isteyen bir kız ve çocuklarının hayallerine yardımcı olmakla eşinin dünyası arasında sıkışmış bir anne anlatılıyor. Yaşanan bu olaylardan hiç haberi olmadan hayat kavgasına devam eden, aldığı maaşla ay sonunu getirebildiğinde mutlu olan ve ailesinin de mutlu olduğunu düşünen bir babanın serüvenlerine yer verilen oyun, İzmir ilçelerinde beğeniyle izleniyor.
Yapımcı Metin Karaman, yaptığı açıklamada, ''Oyunumuz günümüzde bir ailenin yaşadığı olayları hem güldürerek hem de düşündürerek izleyiciye anlatıyor. İzmir'in güzel ilçelerinde oyunumuzu sergilemeye devam edeceğiz. Herkesi bekliyoruz'' dedi.hakkında

Fotoğrafım
Sılam Sonay AYDIN 1984 yılında İstanbulda dünyaya geldi. orta ve lise öğrenimini Trabzon Atatürk Kolejinde tamamladıktan sonra İstanbul Edebiyat Fen Fakültesi'nde 4 yıl eğitim aldı. Tiyatroya olan merakı çocukluk yıllarından beri devam eden AYDIN, mezun olduktan sonra konservatuvar eğitiminide tamamladı ve birçok tiyatro oyunu sergiledi.. bunların arasında "ASİYE NASIL KURTULUR, KAVUKLU Pİ ŞEKER, RUMUZ GONCAGÜL, SOKAK ÇOCUĞU, DİKKAT AİLE VAR, İYİ GECELER, BİZİM ÇOCUKLARIMIZ, BİR İSTANBUL MASALI, ZAMAN TÜNELİ, JİLET NECLA," gibi birçok oyunda yer aldı. Tiyatro oyunları onun hayat felsefesi ve vazgeçilmezleri arasında...